Avengers: Koniec gry

Avengers: Koniec gry

Apr. 24, 2019United States180 Min.PG-13
Your rating: 0
0 0 votes
what going on?

Synopsis

„Avengers: Koniec gry” zaczyna się w momencie pokazanym na pierwszym zwiastunie filmu. Co jednocześnie wcale nie oznacza, że trailery nie kłamały.

Po krótkiej scence pokazującej wyparowanie rodziny Hawkeye’a przenosimy się w sam środek zniszczeń dokonanych przez pstryknięcie Thanosa. Iron Man i Nebula próbowali w desperacki sposób dostać się ze zniszczonego Titana w dowolne miejsce zamieszkałe przez rozumne istoty. Ponoszą jednak porażkę, a ich statek od dłuższego czasu dryfuje w przestrzeni kosmicznej. Tuż przed tym jak wyczerpaniu ulegają zbiorniki z tlenem bohaterowie zostają jednak uratowani przez Kapitan Marvel, która sprowadza ich bezpiecznie na Ziemię. Między Avengersami pada kilka wzajemnych oskarżeń i pomysłów jak zemścić się na Thanosie. W końcu przeważa Carol Danvers, która stwierdza, że nawet jeśli Thanos nadal ma Kamienie Nieskończoności, to ona zdoła go pokonać. A dzięki mocy Kamieni przywrócą zabitych do życia.

W tym miejscu warto powrócić do kwestii publikowanych przed premierą trailerów. Żaden z nich nie okłamywał widzów w tak oczywisty sposób jak było to w przypadku „Avengers: Wojna bez granic”. Kilka scen nie pojawia się ostatecznie w filmie, a w dwóch miejscach komputerowo zmienione zostały też włosy Czarnej Wdowy. Ale do większych przeróbek nie doszło. Jednocześnie zwiastuny w niezwykle ciekawy sposób wykorzystywały tendencję ludzkiego umysłu do łączenia w całość widoków, które w oczywisty sposób do siebie nie pasują. Oglądający je widzowie powinni byli się domyśleć, że połączyły dwie osobne wyprawy Avengersów w jedną.

Pierwsza z nich następuje niedługo po zakończeniu poprzedniego filmu. Bohaterowie znajdują Thanosa na jego farmie i szybko pacyfikują z pomocą Kapitan Marvel. Rzecz w tym, że Szalony Tytan dwa dni wcześniej po raz ostatni użył mocy Kamieni Nieskończoności do zniszczenia ich samych. Wściekły Thor pozbawia go głowy, ale wszystko na próżno. Nie ma żadnych szans na przywrócenie zmarłych do życia. W następnej scenie widzimy Avengersów po pięciu latach. Część z nich dała sobie spokój z życiem bohatera, inni pomagają zwykłym ludziom, a pozostali dalej działają na rzecz całego wszechświata, który cierpi od rany zadanej przez Thanosa. Dopiero powrót Ant-Mana i jego plan związany z powrotem do przeszłości napędza Kapitana Ameryką i Czarną Wdowę do podjęcia inicjatywy. Jest im jednak potrzebna pomoc Iron Mana, a tą niełatwo będzie zdobyć.

Jak na stosunkowo mroczny temat „Avengers: Endgame” jest zaskakująco zabawnym filmem. To jedna z najlepiej napisanych pod tym względem produkcji MCU.

Utarło się, że każdy film Marvela musi mieć dowcipy bez względu na wszystko. Dlatego poziom humoru od pewnego czasu nie stał na szczególnie wysokim poziomie. Żarty w „Avengers: Koniec gry” działają, bo nigdy nie sprawiają wrażenia działających wbrew atmosferze sceny. Bracia Russo smutne i desperackie momenty kręcą na poważnie i w żaden sposób nie łagodzą obrazu świata, z którego zniknęła połowa populacji. Dlatego dowcipy bohaterów sprawiają wrażenie autentycznego mechanizmu obronnego. Gdyby nie odrobina humoru, to mogliby się tylko całkowicie załamać lub zwariować.

Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Avengers: Koniec gry
Original title Avengers: Endgame
IMDb Rating 8.4 680,341 votes
TMDb Rating 8.3 11,714 votes

Director

Cast

Robert Downey Jr. isTony Stark / Iron Man
Tony Stark / Iron Man
Chris Evans isSteve Rogers / Captain America
Steve Rogers / Captain America
Mark Ruffalo isBruce Banner / Hulk
Bruce Banner / Hulk
Chris Hemsworth isThor Odinson
Thor Odinson
Scarlett Johansson isNatasha Romanoff / Black Widow
Natasha Romanoff / Black Widow
Jeremy Renner isClint Barton / Hawkeye
Clint Barton / Hawkeye
Don Cheadle isJames Rhodes / War Machine
James Rhodes / War Machine
Paul Rudd isScott Lang / Ant-Man
Scott Lang / Ant-Man
Chadwick Boseman isT'Challa / Black Panther
T'Challa / Black Panther
Benedict Cumberbatch isStephen Strange / Doctor Strange
Stephen Strange / Doctor Strange

Similar titles

Thor: Ragnarok
Aniara
Piraci z Karaibów: Na Nieznanych Wodach
O psie, który wrócił do domu
Transporter: Nowa moc
San Andreas
Czarna Pantera
Spider-Man: Daleko od domu
Toy Story 4
Policjanci i rasizm
Mission: Impossible – Fallout
Blade Runner 2049

Leave a comment